16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022
spot_img

CATEGORY

Колумни

Правда господа. Морате да донесете одржлива правда

Но, сега на тој период му доаѓа крајот. Крај полн со ѕемнење и подривачка сомнеж дали ќе успееме земјата да ја измениме демократски и...

Што призна Заев

ЕРОЛ РИЗАОВ Сè помалата самодоверба на Владата и сè поагресивните наследници на груевизмот во врвот на опозицијата создаваат клима на неизвесност и загриженост, наместо реформски амбиент толку неопходен пред...

Геополитика на Европската Унија

Нано Ружин Од 1970 до денес, бројот на демократиите во светот се зголеми од 35 на 120 држави. Демократската мантра беше најинтензивна во Европа по...

Колумна – Арсим Зеколи до Заев: Размисли за есента

Треба да се напушти праксата на кревање лажни еуфории и драми пред граѓаните и да се прифати потрезвен, реален и резервиран пристап кон процесите...

Еве зошто власта е во паника поради приказните за Коки, Кики, Фрики и компанија

Напишано од Бранко Героски Нема само Коки братчиња и другарчиња во врвовите на власта. Имам и јас овде-онде по некое пријателче, па ме известуваат луѓето...

Хобс, Катарза и Канаста

Арсим Зеколи Дали вестите од ЕУ се драматично лоши за Македонија? Можеби се, но не помалку отколку што се и за самата ЕУ. Дали истата...

Љубоморство и завидлизам

Напишано од Сашо Орданоски Зошто е овој голем напор на истакнати првенци од ВМРО-ДПМНЕ да го девалвираат објективниот успех на евро-атлантската агенда на...

Познат е и денот кога ќе влеземе во ЕУ

ЕРОЛ РИЗАОВ Од Берлин стаса многу лоша вест само за нашите тазе прешалтувани балкански (евро)скептици во големи поборници и лобисти за влез во Европа. Не...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com