5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022
spot_img

CATEGORY

Колумни

Балканските народи и историјата

Колумна од Кица Колбе Кога пропадна социјалистичкиот политички систем, балканските народи продолжија онаму, каде што беа застанале пред инсталирањето на социјализмот: на крајот на нивните...

Кога зелената трева ќе се замени со театар

Ненад Јовановиќ Не дека нешто особено сакам да кукам, ама брате мили, може ли некој да ми објасни што бараа фудбалските навивачи во Македонскиот народен...

Докажана теорија на хаосот

Пазарот на трудот во Република Македонија е речиси мртов. Најголемиот работодавач во земјата е државната администрација. Млитава, пренатрупана и бескрајно партизирана, оваа машинерија ги...

Ветинг – реалност или желба?

Приказот на процесот на судиска независност во Северна Македонија е акт на пробив низ јазловита проблемска низа на политички одлуки кои имаат директен упад...

Вистината на претседателот Пендаровски боли!

Родени сме да не ја сакаме вистината зашто таа боли. Сакаме за нас да се кажува само она што е во наш интерес.Такви сме...

„Рекет“: Шах-мат, како по книга!

САШО ОРДАНОВСКИ Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше јасно – за оние кои сакаа тоа да го сфатат – дека целта на планирањето...

Македонска пареидолија

Давче Насевски Вообичаено е децата да препознаваат форми на лица и животни во облаците. И не само децата. Постои збор за тоа, се вика пареидолија...

Ќе му пресуди ли ДУИ на СДСМ?

Македонија секако на овие избори ќе излезе како членка на НАТО и со симболички напредната агенда кон ЕУ, па кој како сака...

Владимир Милчин: MOJOT OДГОВОР ДО БРАНИТЕЛИТЕ

Ако погледнат внимателно, ќе видат дека на фотките од 2018 година се гледаат и стеблата од левата страна. Да знаев за што...

Патологијата на бугарскиот македонизам (2)

Ефтим Клетников За бугарскиот фалсификат во врска со јазикот на Солунските Браќа пишува со маестрална научна анализа Лидија Славеска во нејзината книга „Македонската генеза“, која,...
- Advertisement -spot_img

Latest news