5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022
spot_img

CATEGORY

Колумни

Извозниците на ветрометина

Зоран Јовановски На почетокот, некој, читајќи го насловот на текстот и донекаде неговата содржина, во еден момент можеби ќе си помисли, па добро, ова е...

Само суд не поправа неморално општество

Денко Малески Значи, судиите се криви за сè. Министрите и пратениците, заедно со богаташите, можат секојдневно, колку што сакаат, да произведуваат криминал и други општествени...

Бранко Героски: Ова се твоите успеси, другар Заев!

Лидерот Зоран Заев го повика членството на СДСМ до изборите да зборува само за успеси. Иако не сум член на ниту една партија, го...

Бандерата во која не сакаме да се удриме со Артан Груби

Биљана Секуловска Сакале или не, ни се допаѓало или не, Артан Груби има потполно право да вели- “Апсурдно е да се зборува за Законот за...

Дипломатски калеидoскоп

Ѓорѓи Мисајловски На крајот на секоја година обично го давам завршниот коментар за нашата веќе прочуена дипломатија. Бидејќи во историската 2019 никој веќе ...

Сонце над глечерот

Aрсим Зеколи Кога ќе се распишат избори, сета памет е во мегафоните. Оваа парафразирана верзија на старата украинска поговорка природно се надополнува на логиката на...

КАКВА ПЕСНА НИ СЕ СЛУША?

Арбен Таравари Еден пријател вчера, на кафе, ме праша каква музика слушам. Велам сѐ што ме инспирира, ме мотивира, ме понесува напред, ме тера да...

За нештата да бидат појасни

Трифун Костовски Почитувани мои читатели, посебно вие кои ги следите моите колумни, убеден сум дека имате впечаток дека сум своевидна опозиција на владеачката структура и...

Го пушти ли некој Камчев „низ вода“?

Кога сведокот ќе изјави дека го советувале сè да снима, тешко е да се поверува дека СИТЕ снимки што сега се објавуваат не се...

Циркусот може да заврши трагично

Владата во комплетен меѓуетнички состав побарала мислење од Венецијанската комисија за законот за јазиците, ама ни премиерот, ни владата не вредат ни пет пари...
- Advertisement -spot_img

Latest news