23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Колумни

Одливот како циркулација на мозоци!

Од: Ѕвездан Георгиевски На некое натегнато ниво може дури и да се тврди дека е успех што годинава дури 800 студенти, македонски државјани, се запишале...

Духот на Малта над Белата палата

ВМРО-ДПМНЕ е во полурасчекор меѓу партиската пизма, гнев, отров во јавноста и минус оптимизам со кој ќе го придобие општеството. А тој оптимизам мора...

Избори, сега, се решение!

Сашо Клековски И пред, но особено по локалните избори во 2021 година, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори, а СДСМ/ДУИ го одбиваат таквото барање. За волја...

Полицијата ја „брани“ слободата на информирање

Од: Ана Анастасовска Владата треба сериозно да се заложи за слободата на изразување, а не само паушално и во еуфорија да дава изјави дека се...

Парите го вртат светот

Пишува: Билјана Ванковска Се сеќавате на „Кабаре“ и на песната „Парите го вртат светот“? Овој евровизиски циркус одговара на атмосферата во кабарето, во кое се...

Во очекување на добрата вест

Пишува: Митко Јовановски Нов апарат за магнетна резонанца првпат се обезбедува во прилепската болница. Ова е добрата вест што изминатиот викенд беше проследена кај мал...

Нема „доста е“ во меѓународната политика

Пишува: Денко Малески Опозицијата и власта се единствени: доколку не добиеме датум за почеток преговори во јуни ќе речеме „доста е“. Тоа е како да...

Мојата истрага за вистината на Еуростандард банка е спремна

Пишува Трифун КОСТОВСКИ Колумна посветена на Ковачевски.Истрагата покажува криминалДали институциите на прогонот ќе останат глуви или ќе реагираатСтечајот настана со амин на Заев и СпасовскиДали...

Сите парадокси од Украина

Додека ситуацијата во Украина добива локализирана интерпретација и поларизирање на масите по однос на тоа „за кого си“, и покрај тоа што Западен Балкан...

Активна блокада на Собранието

Искуството во политиката ме научило дека не може и никогаш нема да може, не во Македонија туку никаде во светов, правењето криза во државата...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com