27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022
spot_img

CATEGORY

Здравје

Пет трикови со чија помош ќе станете утринска личност и одморени ќе одите на работа!

За поголемиот дел од луѓето станувањето рано е многу потешко отколку останувањето до доцна навечер. Сите знаеме колку е добро чувството кога ќе ги...

Зошто за лавандата велат дека е мајка на сите билки

Лавандата е популарна поради својот освежувачки и смирувачки мирис, пред сè. Постојат над 30 видови од оваа билка, а во зависност од тоа варира...

Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно...

Витамини кои ќе ви помогнат ако имате проблем со помнењето и концентрацијата

Правилната исхрана е исклучително важна за правилна работа на мозокот. Недостатокот на одредени нутриенти во исхраната не само што влијае на нашето здравје туку...

Зошто и како треба да јадете семки од лубеница?

Наместо да ги фрлате семките од лубеница, искористете ги на едноставен начин и претворете ги во вкусни и здрави грицки кои се како создадени...

Дали ја правите оваа грешка кога јадете цреши?

Црешите се едни од најмоќните овошки благодарение на богатството со антиоксиданти, витамини и минерали и многубројните здравствени бенефити. Многу луѓе едвај чекаат да дојде сезоната...

Витаминот Д помага во губење на килограмите

Веќе знаеме дека витаминот Д е многу важен и неговото конзумирање има многу поволности за нашето здравје, како подобрување на имунитетот и зајакнување на...

Зошто денот би требало да го започнете со вода и лимон?

Започнете го денот така што ќе испиете топла вода во која претходно сте исцедиле лимон и направете добро за вашето здравје. Помага при варењето Не само...

Колку е опасно доколку проголтате мастика за џвакање?

Гумата за џвакање нашето тело не може во целост да ја свари. И додека состојките како засладувач и шекер телото ги препознава и разградува,...

5 едноставни чекори за целосно исфрлање на глутенот од исхраната

Оваа состојба се јавува кога човечкото тело не може да го толерира глутенот, а тоа значи дека е забрането внесување пченица, јачмен, ‘рж и...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com