23.8 C
Skopje
Friday, June 25, 2021
spot_img

CATEGORY

Здравје

Со консумирање само органска храна од урината исчезнуваат сите отровни хемикалии

Сигурно сте слушнале дека органската храна е поздрава и дека нејзе треба повеќе да ја јадете од неорганската. Постојат многу скептици околу ова прашање,...

Дали е безбедно одложување на менструацијата со таблети?

Многу жени од повеќе причини ја поместуваат менструацијата со контрацептивни таблети, а најмногу преку лето доколку деновите кога треба добијат им се поклопуваат со...

Постојано исцрпени, се храните нездраво – Знаци дека сте го запоставиле своето здравје

Со оглед на наметнатото темпо и забрзаниот начин на живот, често пати ни се случува нашето здравје да биде последната работа за којашто се...

Што му се случува на телото поради недоволно спиење?

Идеално, секој би требало да спие минимум 8 часа секоја ноќ, но за жал кај повеќето тоа е тешко остварливо, особено доколку имате новороденче...

Зошто пливањето на грб е толку добро?

Кога гледањето на дното на базенот ти станува здодевно, кога сакаш да пливаш на отворено ама сакаш и лицето да ти "види" сонце, грбната...

Како со помош на чудотворна билка да се откажете од цигарите

Руските лекари најчесто ја препишуваат кај проблемите со несоницата, раздразливост, главоболка, астматични проблеми, висок крвен притисок и за опуштање на згрчените мускули. Во последно време,...

Топлото време ги зголемува ризиците од труење со храна: Избегнувајте ги овие намирници

Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од појава на труење...

Сите болести почнуваат од отровите во цревата: 4 симптоми што покажуваат дека телото не може да се избори со токсините!

Урамнотеженоста е клучна за одржувањето на доброто здравје. Стресот, неправилната исхрана, недоволниот сон и негативниот став кон работата или луѓето ја оневозможуваат рамнотежата во...

12 факти кои објаснуваат зошто морето не опушта и го задоволува нашето тело

Сосема е доволно за нас едноставно да уживаме, но морето прави многу повеќе од прекрасен релаксирачки ефект. Морскиот воздух и водата се навистина добри и...

Ако сте на диета, јадете пченка!

Ако и вие како и повеќето луѓе мислите дека пченката има премногу калории, не сте во право. Една пченка има просечно од 80 до...
- Advertisement -spot_img

Latest news