27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022
spot_img

CATEGORY

Здравје

Секое домаќинство го поседува и спаѓа во најевтините намирници: Овој жолт напиток успешно го намалува нивото на шеќер во крвта

Билните чаеви научно докажано помагаат во регулација на гликозата во крвта, а овој е еден од најефикасните. Дијабетес тип 2 претставува сигнал дека телото не...

Најефективните начини за лекување на кожата ако изгорите на сонце

Иако добро знаеме дека кремите со заштитен фактор се задолжителни и дека сонцето треба да се избегнува кога е најсилно, се случува понекогаш да...

Дијабетес или епидемија на 21от век

Дијабетесот или т.н шеќерна болест во последните децении е во постојан раст. Во светот, околу 463 милиони луѓе страдаат од дијабет – статистика која...

Зачини ќе ги исчистат вашите бели дробови

Истражувањата покажале дека со конзумирање на одредени намирници можеме да му помогнеме на телото да се прочисти од токсините во организмот. Кога сме кај чистење...

Вежба делотворна против целулит

Со доаѓањето на летото, сѐ поактуелно е прашањето – кои вежби се добри за отстранување на целулитот? Според познавачите, една од нив е вежбата...

Еректилна дисфункција – потенцијално предупредување за нарушено срцево здравје

Како што минува времето, може да се каже дека опаѓањето на либидото или сексуалната желба е нормална, природна работа. Сепак, доколку тоа нагло се...

Кои се симптомите на мозочен удар и што да правите ако ги забележите?

Постојат неколку симптоми што ги покажуваат скоро сите кои имаат мозочен удар, па ако можете да ги препознаете, ќе можете да спасите живот, можеби...

Што Треба Да Избегнувате Да Јадете Ако Имате Чести Мигренозни Главоболки

Ако често ве мачи мигрена, пробајте да не ги внесувате овие намирници Храна што предизвикува мигрена Храната што содржи многу натриум, како и храната со адитиви...

Сирењето е благотворно за црниот дроб

Сирењето го спречува таложењето маснотии во клетките на црниот дроб. Според стручњаците, само 50 грама дневно може да го излечи црниот дроб, пишува „Ворлд...

Ова мора да стане ваше секојдневие доколку сте над 30 години – особено е важна за жените!

Чиа семето во последните години добива посебна популарност бидејќи спаѓа во групата на исклучително здрави намирници, а се користи како додаток во јадењата и...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com