23.8 C
Skopje
Friday, June 25, 2021
spot_img

CATEGORY

Здравје

Превенција и третман на кариес и воспалени непца

Сите ја знаеме важноста од одржувањето на соодветна орална хигиена и бенефитите кои истата ни ги носи, но знаеме и дека кај одредени пациенти...

ШТО Е ИНТЕРДЕНТАЛНО ЧЕТКАЊЕ?

Кариесот и воспалението на непцата најчесто започнуваат во просторот помеѓу два заба (интердентален простор), па затоа за темелна грижа за оралното здравје употребата само...

Атлас и главоболката

Атлас (C1) е најгорниот (прв) вратен прешлен на ‘рбетниот столб. Тој е наречен според Атлас од грчката митологија, бидејќи ја држи главата. Атласот е...

Научниците откриваат дека имунитетот на коронавирус може да трае со години

Според две нови студии, имунитетот кон коронавирусот трае најмалку една година, можеби цел живот, подобрувајќи се со текот на времето, особено по вакцинацијата. Според...

Дали сакате да го ЗГОЛЕМИТЕ БРОЈОТ НА АНТИТЕЛА? Оваа активност ќе го подобри вашиот ИМУНИТЕТ!

Врз основа на шест одделни студии во кои учествувале повеќе од половина милион учесници, се покажало дека триесет минути физичка активност, пет дена во...

Лекарите ги коментираа митовите на социјалните мрежи за вакцината против ковид

Со сите митови споделени од групи на социјалните мрежи, оној дека вакцината ќе предизвика неплодност, секако е неточен. Иако не е новa појава, митовите за...

Престанете да се ГРИЖИТЕ: Си нанесувате штета самите на себе, ментално, но и физички

Поради прекумерна напнатост и стрес, имунитетот ослабува, а организмот станува подложен на болести Прекумерната грижа остава последици врз менталното и физичкото здравје. Може да предизвика стрес,...

СЗО: Варијантите на коронавирусот добија нови имиња – алфа, бета, делта

СЗО одлучи варијантите на коронавирусот да ги именува со буквите од грчката азбука во обид да се поедностави изговорот и да се избегне стигматизација...

Вашата возраст открива во кое време од денот сте најмногу нервозни

Психолозите го нарекуваат 7 часот наутро „стресен час“ за луѓето во дваесеттите години. Причината за тоа лежи во фактот дека во тоа време од...

Медицински феномен: Што се тоа супер-антитела и како тие го неутрализираат Ковидот?

Ова е случај со многу мал број луѓе во Светот. Во јули, менаџерот за комуникации од универзитетот Џорџ Мејсон во Ферфакс, Вирџинија, 54-годишниот Јохан Холис...
- Advertisement -spot_img

Latest news