21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022
spot_img

CATEGORY

Здравје

Што Треба Да Избегнувате Да Јадете Ако Имате Чести Мигренозни Главоболки

Ако често ве мачи мигрена, пробајте да не ги внесувате овие намирници Храна што предизвикува мигрена Храната што содржи многу натриум, како и храната со адитиви...

Сирењето е благотворно за црниот дроб

Сирењето го спречува таложењето маснотии во клетките на црниот дроб. Според стручњаците, само 50 грама дневно може да го излечи црниот дроб, пишува „Ворлд...

Ова мора да стане ваше секојдневие доколку сте над 30 години – особено е важна за жените!

Чиа семето во последните години добива посебна популарност бидејќи спаѓа во групата на исклучително здрави намирници, а се користи како додаток во јадењата и...

Што се подразбира под број на заштитни фактори кај кремите за сончање?

Кога купувате крема за сончање, на амбалажата гледате „SPF 50“ и мислите дека тоа е најсилната заштита со која нема шанси да изгори. Сепак,...

Овошје кое е спас за црниот дроб, цревата и високиот холестерол: Но, доколку спаѓате во оваа група на луѓе, треба да го избегнувате

Кајсиите содржат голема количина антиоксиданти кои се клучни за јакнење на имунитетот и намалување на оксидативниот стрес – сето тоа влијае на помоќна способноста...

Ако секој ден јадете лубеница, се изложувате на ризик од овие здравствени проблеми: Можат да направат хаос во организмот!

Лубениците со голема количина на вода одлично ја гасат жедта, но тоа со себе носи и некои несакани последици што ќе ве натераат да...

8 навики поради кои нашиот мозок забрзано пропаѓа: Овие работи го разоруваат нашиот нервен систем

Некои од нашите секојдневни навики можат исклучително лошо да влијаат на здравјето на мозокот. Сепак, многумина од нас не се свесни за тоа и...

7 штетни последици од јадење премногу протеини

Протеините го поддржуваат растот на мускулите, нè заситуваат и ни помагаат да изгубиме тежина. Општата препорака е да се консумираат 0,8 грама протеини по...

ЛЕКОТ ЗА РАК KOJ НАВИСТИНА УСПЕА Ќе добиеме ли наскоро ново медицинско чудо?

Сто отсто од пациентите кои имале рак на ректумот биле излечени во нов експеримент на компанијата GlaxoSmithKline. Лекот наводно чини околу 11.000 долари по...

Најрани симптоми на тромбоза – проверете што чувствувате

Крвните згрутчувања или тромбот можат да бидат исклучително опасни по живот, а тие од крвта патуваат и се шират низ целото тело, па можат...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com