16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022
spot_img

CATEGORY

Здравје

Зошто не може да се ослабне само со кардио вежби

Неодамнешните студии во светот на спортот покажуваат дека кардио тренинзите сами по себе не се најдобро решение за разградување на масното ткиво во телото...

4 хормони што ја регулираат тежината и го забрзуваат метаболизмот

Нашата телесна тежина најмногу е одредена од исхраната и количината на енергија која се внесува и троши, како и од физичката активност. Но, значајно...

Лубеницата е летно освежување и еликсир на младоста за кожата и крвните садови

Освен што во текот на жештините ќе ви помогне да ја надоместите изгубената течност, лубеницата истовремено ќе ви обезбеди повеќе витамини, минерали и антиоксиданси....

Пушењето е исто штетно за очите колку и за белите дробови

Пушачите имаат два пати поголеми шанси да останат без вид од луѓето кои не пушат, бидејќи чадот од тутунот, како и хемикалиите од цигарите...

Изгоревте од сонцето? Без грижа, овие природни лекови веднаш ќе ви помогнат!

Доколку на одморот сонцето ве „изненади“ со болни изгореници на кожата, не се грижете бидејќи решението се наоѓа во вашата кујна. Доколку на одморот...

Како да ги преживеете пеколните температури кои не очекуваат неделава?

Неделава сме зафатени од топлотен бран со температури од жолта алармна фаза, а според Управата за хидрометеоролошки работи, се очекува температурите утре да достигнат...

Овој спорт ќе ви помогне подолго да останете млади

Една научно истражување покажало дека трчањето во текот на 30 до 40 минути, 5 дена во неделата, може да го успори стареењето на телесните...

Кои витамини и минерали му се потребни на организмот со текот на стареењето?

Некои истражувања откриле дека постои поврзаност помеѓу високите нивоа на витаминто Б6 во крвта и добрата меморија кај постарите лица. Калциум Со текот на...

Како да ја зготвите брокулата а да не се изгубат вредните состојки?

Готвење брокула е прилично едноставна кулинарна задача. Меѓутоа, за брокулата да ја задржи нејзината прекрасна зелена боја и вредните хранливи материи, мора да се почитуваат...

Јогуртот го намалува ризикот од појава на рак на дебелото црево – тврдат научниците

Вметнете ја оваа намирница во својата исхрана и значително ќе го подобрите своето здравје и веројатно ќе ја спречите појавата на рак. Најновите истражувања...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com