8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

Минималната плата се зголемува на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500...

Елези: Одлична реализација од нaд 65% на Проектот за подобрување на општински услуги

Реализацијата на капиталните проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги МСИП оди со одлична динамика, со реализација од над 65%, истакна заменик министерката...

Финансиска поддршка за 170 компании преку програмите за економски раст

Владата ја усвои Информацијата за склучување Договори за доделување финансиска поддршка на 170 компании, вклучувајќи и компании од трговско-индустриските зони и една од дијаспората,...

Од полноќ поевтинуваат Еуроспупер 95 и Екстра лесното масло за домаќинство

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува...

Ќе се намали цената на зелениот картон за возилата

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при патување во странство, најави премиерот Зоран Заев на граѓанската трибина „На...

Најнискиот минималец во регионот се исплаќа во Македонија

Најниска минимална плата во земјите од регионот земаат работниците во Македонија, или 203 евра. Според последните достапни податоци минималецот во Босна и Херцеговина е...

Почесни конзули акредитирани во странство во посета на Бунарџик, Штип, Струмица и Кавадарци

Почесни конзули на Република Северна Македонија акредитирани во странство денеска ќе престојуваат во работна посета на Технолошката индустриска развојна зона (ТИРЗ) во Бунарџик, како...

ЕВН паралелка во Гостивар за средношколците од регионот

ЕВН за прв пат годинава им овозможи на учениците од полошкиот регион да станат дел од новата ЕВН паралелка. Во Општинското средно техничко училиште...

Од ноќеска горивата поевтинуваат

Од ноќва на полноќ горивата поевтинуваат за половина односно за денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се...

Поскапуваат бензините и дизелот

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар односно за 1,5 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com