8.8 C
Skopje
Saturday, November 27, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

Американците се јасни: „Мал Шенген“ да, ама со Косово

Амбасадорот на САД во Германија, Ричард Гренел, кој е специјален пртеник на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите меѓу Белград и Приштина, ја прокоментира...

МТСП: Декемвриската минимална плата ќе изнесува 14.500 денари

Законски утврдената минимална плата за декември ќе изнесува 14.500 денари, што е зголемување за 2.000 денари, а споредено со 2017 за 5.500 денари, соопшти...

Анѓушев од Солун: Политичка соработка за економски бенефит

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, учествуваше на панелот „Југоисточна Европа, предизвици и перспективи“, во рамките на Самитот кој се...

Во Охрид состанок на Мешовитата македонско-руска меѓувладина комисија за економска соработка

Комисијата, која се реактивира по период од пет години, ќе ги разгледа можностите за унапредување на економските и трговските односи, кои во моментов, според...

„Macedonia the GReat“ – решение за ознака на производите од грчката област Македонија

Слоганот „Macedonia the GReat“, со потенцирани букви ГР како кратенка за Грција и буквата „М“ како ознака, испишани со бело на сина позадина, се...

Нов негативен рекорд: Американците вкупно должат 14 трилиони долари

Американските домаќинства достигнаа нова рекордна негатива во должничкиот сектор поставувајќи нов рекорд на вкупна задолженост од 14 трилиони долари – во хипотеки, кредитни картички,...

Германските бизнисмени во земјава го поздравуваат пролонгирањето на прогресивното оданочување

Делегацијата на германското стопанство во државава ја поздравува одлуката на Владата за прологирање на прогресивното оданочување. Оттаму денеска информираа дека уште на почетокот на...

Ангеловска-Бежоска: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на Европската Унија

„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија...

Во државата се плаќаат многу малку даноци, една третина е надвор од даночна контрола

Рамниот данок моментно е подобар за економски раст, а за воведување прогресивен прво треба да се преброиме. Се уште имаме слон во просторијата –...

Социјалната економија е важен двигател на светската економија

Кон каде се движи светската економија, и кои се придобивките од развојот на социјалната економија?, беа главните прашања на настанот „Социјалната економија – нов...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com