16 C
Skopje
Tuesday, May 11, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

ФИТР и ЕВН со поддршка за младите истражувачи

Светилки од иднината што не се поврзани со струјно коло, а може да светат и да продуцираат постојана светлина која преку бранови ќе се...

,,Изборите влијаат негативно на економијата“

Бизнис-заедницата смета дека генерално изборите имаат негативно влијание врз економската активност и инвестициите, особено странските директни инвестиции. Сепак претседателот...

СДСМ: Извозот е зголемен за 13,2 проценти, уште една потврда дека економијата е на прав пат

Успешните економските политики на СДСМ даваат реални резултати. Извозот во периодот јануари – септември годинава е зголемен за 13,2 проценти. Вкупната вредност на извозот од...

Димковски: На лозарите ќе им бидат префрлени по два денара за килограм грозје

Двојно поголема дополнителна поддршка и не само за две, туку за четири сорти грозје, ќе добијат наскоро лозарите. Како што најави денеска министерот за...

НБ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8

Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката...

ФИТР ќе презентира резултати од еко проекти

Фондот за иновации и технолошки развол денеска ќе презентира дел од проектите од областа на животната средина ко-финансирани преку повеќе инструменти на Фондот, пренесе...

Ангеловска: Прогресивниот данок не го укинуваме, ќе работиме на фер, ефикасно и сеопфатно решение

Прогресивниот данок не се укинува туку го ставаме во мирување. Во следниот период ќе се работи дизајн на оптимално решение што ќе биде фер,...

Охридска банка стана австриска сопственост

Вчера е извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје по утврдување на успешноста на понудата за преземање на акции издадени од Охридска...

Бензинот поскапе – Ова се новите цени на бензинските од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика gи соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ, регуларно една недела по последната промена на цените на...

Заостанатите сметки за вода може да се платат на рати без камата

„ЈП Водовод и Канализација – Скопје“ од денеска почнува со спроведувањето на одлуката донесена од Управниот одбор за наплата на долговите до 24...
- Advertisement -spot_img

Latest news