4.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

Биткоин се задржа на 57 илјади долари во пресрет на нов рекорд

Биткоинот се стабилизираше во вторникот наутро околу нивото од 57 илјади долари, во услови на тековни шпекулации дека цената наскоро може да го тестира...

Инфлацијата може да ги зголеми каматите на кредитите

Ако продолжи зголемување на инфлацијата една од мерките е затегнување на монетарната политика и благо зголемување на камата на благајничките записи. Ова би значело...

Кристалина Георгиева ја доби довербата Извршниот одбор на ММФ

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја потврди целосната доверба во директорката на фондот, Кристалина Георгиева, откако ги испита обвинувањата против неа за...

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Македонија

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set,...

Решенија за ефикасна јавна управа на регионалната Конференција за модернизација на администрацијата

Јавните администрации во регионот стануваат пофлексибилни, а државните службеници, преку процесот на дигитализација, стануваат носители на промените што водат кон модернизација на јавната администрација....

Дали минимална плата од 18.000 денари може да го победи растот на цените или ќе стимулира вработување на црно?

Од 1 јануари просечна плата од 500 евра, а минимална од 300 евра, најавува премиерот Зоран Заев од митинзите на СДСМ низ градовите. -Минималната плата...

Зајакнуваат акциите на светските берзи, нафтата поевтини

Светските пазари на капитал денеска растат, а најмногу зајакнаа акциите на берзата во Хонг Конг, додека нафтата поевтини. Главниот берзански индекс во Хонг Конг, Ханг...

НБМ за тв 24: Ќе има нагорна корекција на инфлацијата, но состојбата не е алармантна

Состојбата со цените не е алармантна - но ќе има нагорна корекција на проекцијата за инфлација, потврдуваат од Народната банка за ТВ24. Велат следната...

Ќе се прави целосна ревизија на работните места со бенефициран стаж

Министерството за труд и социјална политика, во рамки на проект кој се одвива со техничка поддршка на Светска Банка, ќе спроведе целосна ревизија на...

Македонија на сива даночна листа во ЕУ поради технолошко-индустриските развојни зони

Советот на ЕУ вчера ја стави Северна Македонија на сива листа на земји кои имаат потенцијално штетни даночни режими. Во македонскиот случај, како што...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com