15.3 C
Skopje
Wednesday, May 12, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

„Лидл” отвора супермаркет во земјава, ќе инвестира 500.000 евра, но не во Скопје

По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл” ќе го отвори својот прв супермаркет и во Северна Македонија, објави специјализираниот портал...

СДСМ: Растот на извозот од 7,8 отсто е потврда за успешноста на економските мерки на Владата

„Успешноста на економските мерки што ги спроведува Владата предводена од СДСМ е потврдена преку бројни показатели. Последните податоци од Државниот завод за статистика говорат дека...

Извозот со раст од 29 отсто во првиот квартал

Извозот на стоки од земјава во првиот квартал годинава бележи раст од 29 осто во однос на тој период лани, објави Државниот завод за...

Компанијата Гемак Трејд одбележува една година од отворањето на својата веб продавница

Компанијата Гемак Трејд одбележува една година од отворањето на својата веб продавница. На 6 мај, 2020 година беше лансиран новиот е-канал за продажба кој...

Дигитализација: Како малите бизниси ги реализираат своите големи планови

Секој успешен претприемач знае дека клучот за напредок се наоѓа во можноста да инвестира и да се адаптира на промените побрзо и подобро од...

Економски форум „Дали субвенциите создаваат подобри претпријатија? Или подобрите претпријатија добиваат повеќе субвенции?”

„Фајнанс Тинк“ денеска ќе одржи економскиот форум насловен „Дали субвенциите создаваат подобри претпријатија? Или подобрите претпријатија добиваат повеќе субвенции?”, на кој промотивно ќе бидат...

Негативните камати ги носат Германците да инвестираат на берзите

Седумдесет годишниот Михаел Шахт е типичен германски штедач. Тој е човек кој не сака да презема големи ризици, сопственик на продавница за облека кој...

Битиќи и Хоџа во посета на ЈП „Хидросистем Злетовица”

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Од денеска дизелот поскап за половина денар

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапе за половина денар, а цената на бензините остана иста. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 не...

ВМРО-ДПМНЕ бара измени на Законот за тутун

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог за измени во Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, по скратена постапка. Пратеничката Ане Лашкоска...
- Advertisement -spot_img

Latest news