29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022
spot_img

CATEGORY

Економија

Продолжува штрајкот во јавниот сектор,денеска е најавен протест пред министерството за финансии

Продолжува штрајкот во јавниот сектор за денеска е најавен протест на ССМ пред Министерството за финансии. Сојузот на синдикати на Македонија барајќи линеарно зголемување на...

Целосно исплатени субвенциите за тутун, објави Министерството за земјоделство

Заврши целосната исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2021, а исплатени се вкупно 1.3 милијарди денари на сметките на 17 илјади тутунопроизводители, соопшти...

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор, ССМ на собир пред Владата

Работникот дојде по ветеното и своето, порача денеска претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски, од собирот на членството на ССМ...

Просечната нето плата во април – 31.525 денари

Државниот завод за статистика денеска објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесува 31.525 денари. Таа е зголемена за 10,9...

За да ја надминеме инфаторната криза потребни се економски одлуки, а не дневно-политичка агенда, порачува Бесими

За да ја надминеме инфлаторната криза потребни се храбри и одговорни економски одлуки, кои нема да се водат од дневно-политичката агенда. Тие ќе се...

Истражување на Телеком: Дигитално зрели 34 проценти од компаниите во државава

Триесет и четири проценти од компаниите имаат висок индекс на дигитализација, што е зголемување во однос на минатата година кога оваа бројка изнесуваше 28...

Бектеши: Фотоволтаиците ќе се стимулираат за домаќинствата да добијат поевтина струја

До 2019 година имавме многу стар Закон за енергетика кој ги немаше инкорпорирано обновливите извори, вели министерот за економија Крешник Бектеши кој појасни дека...

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРСМ, еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а американскиот долар чини 59.3221 денари. Британската фунта изнесува 72.1157 денари

Комисијата за финансирање и буџет ќе ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска трет ден ќе расправа по Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Република Северна Македонија за...

Тренчевска: Преку економски и социјални политики го подобруваме квалитетот на живот на старите лица

Како Влада и како Министерство, грижата за највозрасната категорија на граѓани е наш приоритет и одговорност. Тоа се рефлектира низ носење на нови законски...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com