-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021
spot_img

CATEGORY

Економија

Ангеловска-Бежоска на конференција на ОН: Банките со сѐ поголема посветеност на зелените кредити ‒ лани раст од 23%

Климатските промени можат да влијаат врз ценовната и финансиската стабилност, односно врз целите на централните банки. Оттаму, централните банки, особено на најразвиените економии, во...

„Slow Wine салон 2021″ денеска и утре во Битола

Во Битола денеска и утре ќе се одржи настанот „Slow Wine салон 2021", што има за цел да ги презентира и промовира производителите на...

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 41. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 41. сесија на Клубот на истражувачите, којашто ќе се одржи на 22 декември. Заинтересираните истражувачи може...

Стопанската комора на Северна Македонија прогласена за дигитален шампион за 2021 година

Светската трговска организација, Меѓународната стопанска комора и Меѓународниот центар за трговија ја прогласија Стопанската комора на Северна Македонија за дигитален шампион за 2021 година. Наградата...

Прифатена иницијативата за намалување на царинските стапки за компоненти

Стопанската комора на Македонија соопшти дека е прифатена иницијативата на Асоцијацијата на компании со технолошки напредно производство при Советот на странските инвеститори за намалување...

ФИТР: На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на Фондот

Новите 70 стартап проекти, поддржани со вкупно 2,6 милиони евра неповратни средства, претставуваат најголема финансиска поддршка за старт-ап и спин-оф компаниите во историјата на...

Кире Наумов реименуван за главен извршен директор на Развојна банка

За главен извршен директор на Развојна банка на Македонија е реименуван Кире Наумов. Одлуката е објавена на страницата на Македонска берза, а согласноста Народна...

Бислимоски ќе заседава со 50-тиот Борд на регулатори на Енергетската заедница во Атина

Претседателот на Регулаторната комсија за енергетика и водни услуги Марко Бислимоски денеска ќе заседава со 50-тиот Борд на регулатори на Енергетската заедница што се...

ЕИБ: Пристапот до кредити е олеснет, но првенствено за граѓаните, а не за бизнисите

Во Централна, Источна и Југоисточна Европа побарувачката за кредити е зголемена и пристапот до кредити е олеснет, но подобрувањата првенствено се однесуваат на физички...

Продолжува амандманската расправа за Предлог буџетот

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска е трет ден за амандманска расправа по Предлог-буџетот за следната година. Поднесени се вкупно 223 амандмани,...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com