23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022
spot_img

CATEGORY

Автомото

Дојде време Fiat Doblo да вози на струја

За Fiat Doblo не е претерано да се каже дека го движи светот. Заедно со останатите модели со исти способност и иста намена. Многу...

„Cupra“ покажа градски електричен автомобил за 20.000 евра

На салонот во Минхен минатата година, шпанската компанија „Cupra“, која сега е посебен производител, го претстави концептот „UrbanRebel EV“. Сега тој стана сериски модел,...

BMW гради еколошки прифатлива фабрика во Унгарија

Компанијата за оваа инвестиција одвоила една милијарда евра, а почетокот на производството на целосно електрични автомобили се очекува во 2025 година. Според нивните прогнози,...

„Top Gun: Maverick“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Благодарение на позитивните рецензии и добриот прием кај публиката, филмот успеа да се задржи на врвот на бокс-офисот. На интернационалниот бокс-офис, филмот заработи 257 милиони...

Кризата наречена „недостиг на чипови“ попушта: Некои автомобилски производители работат со полн капацитет!

Глобалниот недостиг на полупроводници кој ја измачуваше автомобилската индустрија речиси две години покажува знаци на олеснување, барем во периодов. По неколкумесечни прекини, Mercedes Benz,...

Фабриките на Mazda ќе станат CO2-чисти до 2035 година

На јапонските производители на автомобили им годи општиот предизвик во браншата и на планетата, за емисијата на СО2 да се сведе на нула. Mazda ветува дека...

Најмоќниот сериски „Golf“ чини повеќе од новиот „BMW 5“

Само една недела по претставувањето, „Volkswagen Golf R 20 Years“ веќе е лансиран во Германија по неверојатна цена. Најмоќната сериска верзија на моделот, која...

Alfa Romeo театрално започна со испорака на новиот Tonale

На погодна прослава во историската фабрика Џамбатиста Вико во Помиљиано д’Aрко, беа предадени клучевите од првите примероци од Alfa Romeo Tonale. Целта на настанот е да се укаже...

Подобар од Opel Frontera пред 30 години беше само Opel Monterey

Комфорна лимузина или цврст теренски автомобил? До почетокот на 1990-те, во Европа имаше многу ограничен избор од модели. Покрај Jeep Cherokee, се нудеше уште Nissan Terrano. Тоа...

Mercedes подготвува платформа за евтини електрични автомобили

Mercedes има платформа за електрична мобилност MEA (Modular Electrical Architecture) за големи автомобили како што се EQS и EQE. За покомпактните модели Германците ја...
- Advertisement -spot_img

Latest news

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com