30.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Бугарско МНР: Скопје да ги заштити граѓаните со бугарска самосвест

Најчитани вести

Бугарското Министерство за надворешни работи на официјалната Фејсбук страна наведува дека властите во Скопје треба да преземат мерки за ставање крај на говорот на омраза и за заштита на нивните граѓани со бугарска самосвест.

„Министерството за надворешни работи внимателно ги следи постојаните објави на социјалните мрежи со списоци на бугарски граѓани во Република Македонија, со повици за земање на нештата во свои раце и справување со нив. Очекуваме властите во Скопје да преземат мерки за ставање крај на говорот на омраза и заштита на нивните граѓани со бугарска самосвест“, се вели во објавата.

Македонските власти пак не се откажуваат од преговори, но не се надеваат на напредок до изборите во Бугарија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com