18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Британскиот суд одлучи: Асанж нема да биде екстрадиран во САД

Најчитани вести

Британскиот суд го отфрли американското барање за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

За да се соочи со обвиненија за објавување тајни американски воени документи, поради загриженост за неговото ментално здравје.

Владата на САД соопшти дека ќе поднесе жалба на одлуката. Асанж во Соединетите држави се соочува со 17 обвиненија за шпионажа и едно обвинение за злоупотреба на компјутер во врска со објавувањето на илјадници воени и дипломатски документи на Викиликс во 2010 и 2011 година.

Неговите адвокати велат дека тој може да оди во затвор од 30 до 40 години, но обвинителите изјавија дека ќе се соочи со затвор не повеќе од околу пет години.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com