Home » Бретон од ЕУ му даде 24-часовен ултиматум на Маск да се справи со дезинформациите на Израел и Хамас на Х

Бретон од ЕУ му даде 24-часовен ултиматум на Маск да се справи со дезинформациите на Израел и Хамас на Х

by Журнал.мк

Шефот за дигитални права на ЕУ Тиери Бретон, го предупреди Илон Маск сопственикот на X, порано Твитер, дека воените дезинформации што го преплавија Х се потенцијално прекршување на правото на ЕУ, пишува Еуроњус.

Платформата за социјални медиуми X, порано позната како Твитер, вели дека се бори со наплив од објави кои споделуваат графички медиуми, насилен говор и однесување со омраза за војната меѓу Израел и Хамас.

Но, доби широки критики, вклучително и од највисок функционер на Европската унија, кој ја доведува во прашање адекватноста на одговорот и му дава на својот сопственик милијардерот Илон Маск 24-часовен ултиматум да се усогласи со Законот за дигитални услуги на Унијата.

Надворешните чуварски групи рекоа дека дезинформациите за војната изобилуваат на платформата, чија работна сила – вклучително и нејзиниот тим за модерирање на содржината – беше исфрлена од Маск откако ја купи минатата година.

Лажните и манипулирани слики кои циркулираат на X вклучуваат „пренаменети стари слики од неповрзани вооружени конфликти или воени снимки кои всушност потекнуваат од видео игри. Ова се чини дека е очигледно лажна или погрешна информација“, се вели во писмото до Маск од европскиот комесар Тиери Бретон.

Бретон, шефот за дигитални права на ЕУ, исто така, го предупредил Маск во писмото, објавено на X, дека властите означувале „потенцијално нелегална содржина“ што може да ги прекрши законите на ЕУ и „мора да бидете навремени, вредни и објективни“ при нејзиното отстранување.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More