Home » Бора Чорба: ПАТАМ ОД РАЗНИ БОЛЕСТИ

Бора Чорба: ПАТАМ ОД РАЗНИ БОЛЕСТИ

by Журнал

Бора Ѓорѓевиќ (71), фронтменот на групата „Рибља чорба“, неодамна сподели интимни детали за својот живот и чувства. Тој ги откри своите ставови за староста, болестите, љубовта кон сопругата Дубравка и маките низ кои минува моментално.

Во емисијата со Мира Адања Полак, Бора Чорба го отвори срцето и зборуваше за предизвиците што ги носат староста и болестите. Неговата искреност укажува на тоа дека се соочува со тешкотии, но тој продолжува храбро.

Преку текстот на новата песна тој го изразува својот однос кон околината, нагласувајќи ја потребата од емотивна дистанца. Можеби тоа е последица на животни искуства или моментална емоционална состојба, но тоа е негова ретроспектива.

Навистина не ми се допаѓа што стареам, станувам мрзлив старец, не живеам, само живеам и патам од разни болести. Овде се чувствувам како сите странци, додека работам последниве денови, ги држам сите на дистанца и се досадувам себеси, изјави во свој стил Бора.

Бора Чорба зборува за минати времиња, нагласувајќи дека му се чини дека младоста била поубава. Сепак, тој наоѓа радост и убавина во сегашната фаза од својот живот, уживајќи во својата старост.

„Она што беше секогаш ми изгледа поубаво… Сепак, имам добра старост, уживам овде“, додава Бора.

Покрај предизвиците што ги носи староста, Бора се осврнува и на љубовта кон сопругата Дубравка. Се сеќава на моментот кога сфатил дека таа е таа и како двајцата ја нашле љубовта.

„Кога ја видов Дубравка, знаев дека е таа“, заклучи временскиот рокер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More