Home » Бојмацалиев: Недозволиво е граѓаните да платат и готовите пасоши да не им се издадат

Бојмацалиев: Недозволиво е граѓаните да платат и готовите пасоши да не им се издадат

by Журнал.мк

Во изјава за ТВ24, дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше прашан за тоа зошто не се издаваат веќе готовите пасоши на граѓаните.

Бојмацалиев рече дека во текот на вчерашниот ден поднел барање до Внатрешна контрола при МВР да го истражат случајот, при што утрово Одделот за внатрешна контрола е влезен во управните служби и постапува.

„Истрагата предвидува да се провери дали целата процедура е запазена, ако не е, во кој сегмент не е запазена и да се утврдат, условно кажано, виновниците, каде затаила целата постапка”, истакна Бојмацалиев, додавајќи дека обрасци има и се печатат по 3.000 пасоши дневно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More