Home » Бојмацалиев: На 47 илјади наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Бојмацалиев: На 47 илјади наши иселеници им се издадени нови патни исправи

by Журнал.мк

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во синоќешното гостување на ТВ21 рече дека на 47 илјади наши иселеници им се издадени патни исправи.

– Од 01.10.2021 до 09.02.2024 на 47.000 наши граѓани им се издадени нови патни исправи. Доколку им е предалеку базната станица со патен лист можат да дојдат во матичната земја и во законскиот рок да си ги добијат своите патни исправи. Во летните месеци и во декември и јануари секогаш имаме наплив за промена на личните документите – рече Бојмацалиев.

Додаде дека во 2019 година во МВР бил отвори тендер за набавка на нови базни станици од кои 25 се отстапени на МНР.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More