18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

BMW го најави iX1 електричниот кросовер за крајот на годинава

Најчитани вести

Оваа година се очекува премиерата на новата генерација на X1, која ќе има и plug-in хибридна верзија, но BMW потврди дека веднаш по ова ќе пристигне и целосно електричната варијанта наречена iX1. Баварскиот гигант го објави и првиот тизер за кросоверот со кој го открива дизајнот на предниот дел на автомобилот.

Цртите на iX1 ги покажуваат агресивните фарови со аголни LED графики, голема решетка со споени „бубрези“ и вертикални отвори за воздух на браникот нагласени во сина боја, слично како кај освежениот iX1. Ова исто така е најава и за конвенционалниот X1 кој се очекува да ги споделува поголемиот дел од каросериските панели со iX1, секако без ЕВ карактеристиките на предните и задните браници.

Зборувајќи на годишната конференција на BMW, Оливер Ципзе, Претседател на Бордот на директори во BMW, истакна дека iX1 ќе пристигне кон крајот на 2022 година. Тој откри дека поставата на X1 ќе ги наследи најновите технологии за конективност заедно со знаменосецот XM и престојниот фејслифтови на Серија 3 и X7.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com