8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Blue Origin во декември ќе испрати шест туристи во вселената

Најчитани вести

Компанијата Blue Origin се подготвува да испрати нови туристи во вселената, беше потврдено преку Twitter.

Ова ќе биде првпат ракетата на Blue Origin да полета со шест патници, а по овој лет повторно ќе се користи. Екипажот ќе се состои од Лора Шепард Черли, Еван Дик, Дилан Тејлор, Лејн Бас и Камерон Бас.

Ова ќе биде трет лет на екипаж во вселената за компанијата Blue Origin. На изминатите две патувања одеа по четворица патници, а патник на првиот беше и основачот на Blue Origin и Амазон, Џеф Безос. Екипажот на второто патување се состоеше од актерот Вилијам Шатнер, Глен де Вриј, Крис Бошуизен и Одри Пауерс.

Темпото на лансирање на Blue Origin е импресивно, бидејќи ова е веќе трето во годината и покрај високите цени. Зголемувањето на бројот на патници од четири на шест ќе резултира со зголемување на профитот, а во наредниот период се очекуваат и поевтини седишта во системот за вселенски туризам.

Сепак, вселенскиот туризам дефинитивно ќе остане висок луксуз.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com