Home » Блинкен во посета на Блискиот Исток со план за прекин на огнот

Блинкен во посета на Блискиот Исток со план за прекин на огнот

by Журнал.мк

Американскиот државен секретар Антони Блинкен патува на Блискиот Исток за да го промовира последниот предлог за прекин на огнот во војната меѓу Израел и Газа.

Високиот официјален претставник на Вашингтон се очекува да ги посети Египет и Израел во понеделник, кога ќе ја започне својата осма турнеја низ регионот за исто толку месеци, пред да продолжи во Јордан и Катар. Тие ќе бараат поддршка за најновиот нацрт на договорот за прекин на огнот, кој претседателот Џо Бајден го претстави пред десет дена, а кој САД, исто така, се надеваат дека ќе го стават на гласање во Советот за безбедност на ОН (СОНС).

Меѓутоа, бидејќи ниту Израел ниту Хамас целосно не го поддржуваат планот, борбите продолжуваат, а воздушните напади го потресуваат Појасот Газа во текот на ноќта во неделата и во понеделник наутро.

Блинкен во Каиро ќе се сретне со египетскиот претседател Абдул Фатах ал-Сиси пред да го посети Израел, каде што ќе разговара со премиерот Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант.

Додека врши притисок за предлог за прекин на огнот, се очекува шефот на САД да разговара за повторно отворање на граничниот премин Рафах со Египет, витална точка за испорака на помош во Газа, која Израел ја зазеде за време на копнената инвазија на јужниот дел на енклавата минатиот месец.

На 31 мај Бајден претстави трифазен предлог за прекин на огнот во Појасот Газа, кој, како што рече, го претстави Израел. Сепак, ниту Израел ниту Хамас целосно не го поддржаа планот, а преговорите се во тек.

Високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, во понеделникот ги повика САД да извршат притисок врз Израел да ја прекине војната.

„Ја повикуваме американската администрација да изврши притисок врз окупацијата за да се запре војната во Газа, а движењето Хамас е подготвено позитивно да одговори на секоја иницијатива што обезбедува крај на војната“ – рече тој.

Предлогот вклучува размена на палестински затвореници за израелски затвореници, повлекување на израелските сили од Газа, враќање на раселените Палестинци во нивните домови низ целата енклава и план за обнова на територијата, од која најголемиот дел е уништена од 7 октомври.

Повеќе од 37.000 Палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната, а околу 84.000, главно жени и деца, се ранети.

Турнејата на Блинкен доаѓа додека Вашингтон работи на повеќе нацрти на резолуцијата што има намера да ја стави на гласање во УСУН за да го поддржи предлогот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More