Home » Блинкен: Нема сега да и` воведеме санкции на Русија, би го изгубиле ефектот

Блинкен: Нема сега да и` воведеме санкции на Русија, би го изгубиле ефектот

by Журнал.мк

Руската акумулација на војници во близина на границата со Украина предизвика загриженост кај западните земји дека Русија би можела да ја нападне Украина. Доколку Русија навистина изврши напад, западните земји и се закануваат со санкции кои би можеле да имаат далекусежни економски последици.

Москва соопшти дека нема намера да изврши инвазија. „Кога станува збор за санкции, нивната цел е да ја спречат руската агресија. „Да се ​​активираа сега, ќе го загубевме тој ефект“, рече Блинкен во интервју за Си-Ен-Ен.

Блинкен додаде дека и најмалиот агресивен руски влез во Украина ќе наиде на силен одговор. На прашањето дали рацете на САД во однос на Украина се врзани поради потребата од руска поддршка во одвоените преговори за иранската нуклеарна програма, Блинкен, како гостин во програмата на каналот CBS, одговори дека „ни најмалку не се“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More