Home » Биткоин ја надмина границата од 71.000 долари

Биткоин ја надмина границата од 71.000 долари

by Журнал.мк

И неделава продолжува растот на вредноста на најпознатата криптовалута биткоин. Имено, биткоин вчера на азиските берзи достигна вредност поголема од 71.000 американски долари.

Биткоин стабилно расте последните недели, а минатата недела ја надмина границата од 70.000 долари и постави нови рекорди на својата вредност. Експертите велат дека брзиот раст на вредноста на оваа криптовалута ја поттикнал одлуката за „спот“ тргување во САД, но и одлуката на Лондонската берза да почне да прифаќа барања за биткоин и етереум ETN.

Најголем дел од експертите, сепак, се сложуваат дека секој пад на биткоин веројатно ќе биде краткотраен благодарение на нерамнотежата на понудата и побарувачката во САД и претстојното преполовување на „наградите“ кои ги добиваат рударите на биткоин.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More