Home » Без вакцина, нема градинка

Без вакцина, нема градинка

by Журнал

Зголемен е интересот за вакцинирање по зголемениот број случаи со голема кашлица, информираа денеска во Вакциналниот пункт „Букурешт“ во Скопје. Тие најавија двосменско работење и работа в сабота.

Оттаму наведуваат дека по зголемениот број случаи со голема кашлица, од утрово е зголемен бројот на пациентите. Пред сѐ, пациенти – дечиња постари од 3 години, кои ги пропуштиле дозите од редовна вакцина, според календарот за вакцинација.

– Од утрово до 11 часот вакциниравме околу 60 дечиња. Ако бројките на дневно ниво вообичаено ни се меѓу 20 и 30, денеска бројката ни е двојно поголема. Тука е нели стравот на родителите, но и мерката за забрана во градинките за невакцинираните – изјави Сања Цилевска Младеновска, доктор педијатар.

Доктор Бети Гелејчевска Илковска појасни дека пред да ги вакцинираат децата, родителите најчесто прашуваат зошто се примаат вакцините во толку рана возраст, кој е производителот на вакцините, а и кои се несаканите реакции од примената вакцина.

Силвана Миркоска, главна сестра, информираше дека штотуку ги добиле насоките од Министерството за здравство – започнување со работа во две смени и работа во сабота.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More