Home » Бесплатно истражете ја ЕУ со воз, аплицирајте за карта

Бесплатно истражете ја ЕУ со воз, аплицирајте за карта

by Журнал.мк

Сè што треба да направите е да одговорите на шест прашања и можеби ќе имате шанса за едномесечна бесплатна железничка карта.

Ако сте млади и барате буџетски начин за истражување на Европа, има добри вести.

ЕУ доделува 35.500 бесплатни железнички карти на 18-годишници според шемата DiscoverEU.

Иницијативата е дел од програмата Еразмус и има за цел да ги поттикне културните врски во ЕУ.

Оние кои ги исполнуваат условите ќе имаат можност да го истражуваат европското наследство и историја додека се среќаваат со луѓе од целиот континент.

Се што треба да направите е да одговорите на шест прашања.

За да имаат шанса да добијат бесплатна железничка карта, апликантите мора да се родени помеѓу 1 јули 2005 и 30 јуни 2006 година.

Шемата е отворена за легални жители на 27 земји-членки на ЕУ или прекуокеански земји. Може да аплицираат и жители на трети земји поврзани со Еразмус. Тие вклучуваат Исланд, Лихтенштајн, Северна Македонија, Норвешка, Србија и Турција.

Ако сте вие, следната фаза е да се упатите кон Европскиот младински портал за да направите квиз за подобност.

Ќе треба да одговорите на пет прашања со повеќекратен избор за ЕУ ​​и на едно дополнително прашање. Тие опфаќаат општи знаења за ЕУ ​​и нејзините иницијативи насочени кон младите луѓе.

Исто така, ќе биде побарано да дадете повеќе информации за вашите планови за патување. Ова вклучува кога планирате да патувате, дали тоа ќе биде прв пат да патувате сами без вашите родители, што би сакале да научите од искуството и како ќе го финансирате вашето патување.

Оваа информација нема да има никакво влијание врз процесот на селекција.

Комисијата ќе ги рангира апликантите врз основа на нивните одговори на квизот на ЕУ и ќе понуди патни карти по нивното рангирање до лимитот на достапни билети.

Апликациите се веќе отворени и завршуваат на 30 април на пладне.

Не можете да аплицирате ако претходно сте добиле карта за DiscoverEU.

Како ќе функционира шемата за бесплатни железнички пропусници?

Оние кои ќе се покажат успешни ќе добијат бесплатна железничка карта за патување во Европа до 30 дена помеѓу 1 јули 2024 и 30 септември 2025 година.

Во фазата на апликација, можете да изберете или да патувате сами или со група од најмногу пет пријатели. Ако одберете да патувате како група, можете да го споделите вашиот код за апликација со вашите пријатели за да дозволите нивна регистрација.

Само водачот на групата треба да одговори на прашањата на квизот на ЕУ; членовите на групата треба само да достават лични податоци за да ја пополнат апликацијата и да ги исполнат критериумите за возраст и престој.

Патничката карта може да се користи во вашата земја на престој само за едно појдовно и едно патување за влез. Таа мора да вклучува патување во најмалку една друга земја што ги исполнува условите на шемата.

Целокупното патување може да трае од еден ден до максимум еден месец, вклучително и до седум дена на патување.

Учесниците генерално ќе ги исполнуваат условите за пропусница во вредност до 283,26 евра во втора или економска класа.

Износот може да се подигне за апликанти кои патуваат од оддалечени или прекуокеански региони.

Во некои случаи, ќе бидат вклучени и картите за автобус и траект. За да се осигури дека младите луѓе кои живеат во оддалечени области или на острови не се исклучени, летови може да се доделуваат и во исклучителни случаи. Предност секогаш ќе се даде на најодржливата опција.

Доколку сте еден од среќните наградени, ќе ви биде доделена и Европска младинска картичка (EYCA) со важност една година.

Ова доделува попусти за културни посети и активности, учење, природа, спорт, локален превоз, сместување, храна и повеќе низ ЕУ.

Како ќе се избираат апликантите за бесплатна железничка карта?

Кандидатите ќе бидат избрани до расположливиот буџет и ќе бидат рангирани по точноста на нивните одговори.

За секоја земја е поставена квота на патни карти. Доколку некоја земја има помалку апликации од квотата, преостанатите пропусници ќе бидат дистрибуирани до земјите со поголем број на апликации.

Ако има премногу подобни апликанти, ќе се применува принципот „прв дојден, прв услужен“ – што значи дека претходните апликации би можеле да се фаворизираат како последно средство.

Успешните апликанти ќе бидат известени по е-пошта по завршувањето на периодот на селекција во јуни.

Тие потоа ќе бидат поврзани со изведувач на ЕУ кој ќе се грижи за резервациите и плаќањата за патувања.

Пропусниците купени директно од избраните апликанти нема да бидат вратени.

Дали се очекува нешто за возврат за бесплатните железнички карти?

Кога аплицирате за бесплатна пропусница, мора да се согласите да станете „Амбасадор на DiscoverEU“. Ова значи дека сте охрабрени да известувате за вашите искуства од патувањето преку социјалните медиуми или презентациите на училиштата и заедницата.

Апликацијата на шемата ќе ви овозможи да креирате приспособена мапа на вашата маршрута со статистика за бројот на возови, бројот на посетени земји и заштедата на CO2, која може да се сподели на социјалните мрежи.

Младите патници, исто така, ќе треба да се пријават во онлајн анкета откако ќе учествуваат во шемата.

По неговото завршување, патниците ќе добијат сертификат за учество во кој се истакнуваат компетенциите и вештините стекнати од нивното патничко искуство.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More