Home » БЕСА ги избра кандидатите за министри во новата Влада

БЕСА ги избра кандидатите за министри во новата Влада

by Журнал.мк

Собранието на Движењето БЕСА го одржа 10-тиот состанок на кој се разговараше за приоритетите и заложбите на партиските кадри за време на идната Влада и едногласно ги избра кандидатите за државните функции во новата Влада, кои што парламентот ќе треба да ги избере.

На состанокот е одлучено Фатмир Лимани да биде кандидат за министер за социјална политика, демографија и млади, Бесар Дурмиши за министер за економија и труд, додека Седат Сулејмани е кандидат за заменик министер за култура и туризам.

Во текот на дискусијата, Собранието на Движењето БЕСА едногласно утврди дека без компромис партиските претставници во Собранието и во извршната власт ќе се посветат на трите најприоритетни точки од владината програма:

– Борбата против криминалот и корупцијата

– Реализација и имплементација на условитe за интеграција на земјата во Европската Унија и

– Економски развој на државата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More