Home » Бербок: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила на Европа за Русија

Бербок: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила на Европа за Русија

by Журнал.мк

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок предупреди дека Европската унија не може да дозволи постоење на „сиви зони“ на европскиот континент што Русија ќе ги искористи за да го прошири своето влијание и да ја дестабилизира, а таа особено инсистираше на важноста на Западен Балкан.

Бербок денеска заминува во посета на БиХ и Црна Гора, а нејзината средба со членовите на Претседателството на БиХ е најавена за вечерва во Сараево.

Западен Балкан е нераскинлив дел од Европа, затоа на земјите од тој регион треба да им се даде целосна поддршка во демократскиот развој и одржувањето на стабилноста, изјави таа во изјавата што германската амбасада во Сараево ја проследи до медиумите, пред посетата.

„Не можеме да си дозволиме да имаме сиви зони насекаде во Европа и мора да сториме сè заедно за да ги затвориме сите крила што Русија може да ги користи за својата политика на дестабилизација, дезинформација и инфилтрација“, истакнува Бербок.

Според неа, тоа вклучува поддршка на земјите од Западен Балкан во зајакнувањето на нивните демократски институции, подобрување на нивната отпорност и обезбедување на луѓето со економска перспектива.

„Како ЕУ имаме заедничка домашна задача да бидеме на истиот пат кон иднината бидејќи ставаме повеќе столчиња на европската маса“, вели шефот на германската дипломатија, алудирајќи на политиката за проширување на Унијата, која исто така треба да прифати земјите од Западен Балкан како членки.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More