Home » Bentley Bentayga Odyssean Edition е луксузен SUV со еколошка совест

Bentley Bentayga Odyssean Edition е луксузен SUV со еколошка совест

by Журнал.мк

Bentley Bentayga Odyssean Edition дебитира како модел со поглед кон одржливоста во ограничена серија од 70 примероци ширум светот

Bentley продолжува да ја проширува својата гама со различни верзии кои одговараат на различните потреби на неговата база на клиенти. Најновиот додаток е Bentayga Odyssean Edition, со ограничено производство од 70 примероци, користејќи еколошки материјали во кабината.

Второто издание на Odyssean по минатогодишниот Flying Spur добива сет од 22-инчни алуминиумски тркала со Pale Brodgar детали, соодветни акценти на долниот дел од каросеријата и специјални ознаки на Д-столбовите. Bentley предлага шест нијанси за надворешноста, иако целосната палета од 60 бои сè уште е достапна заедно со опциите по нарачка.

Bentley Bentayga Odyssean Edition

Најважната работа кај Bentley Bentayga Odyssean Edition е изборот на материјали, уникатната внатрешна конфигурација во три бои и омбре везот на седиштата. „Најодржливата Bentayga“ го задржува тапацирот од природна кожа со голем избор на облоги (Autumn, Beluga, Porpoise, Cricket ball, Brunel или Burnt Oak). Тапацирот од твид е целосно изработен од британска волна, а тука се и акцентите од Piano Linen фурнир. Што е уште поважно, фурнирот Open Pore Koa на централната конзола и централниот тунел е покриен со три ултра тенки слоеви лак со вкупна дебелина од 0,1 mm, што е за 90 проценти помала количина отколку кај фурнирите со висок сјај.

Bentley Bentayga Odyssean Edition

Стандардната опрема ја вклучува Спецификацијата за удобност на предните седишта со приспособливост, греење и вентилација во 22 насоки, како и пакетот ADAS со спецификација за патување. Odyssean Edition се заснова на обичната Bentayga наместо на онаа со продолжено меѓуоскино растојание, што значи дека не можете да го добиете специјалниот пакет за задни седишта.

Plug-in хибрид како основа

Моделот е исклучиво достапен во plug-in хибридна форма. Електрифицираниот погон се состои од 3.0-литарски TFSI V6, електричен мотор и неодамна надградената батерија од 18 kWh. Комбинираната моќност е 562 КС што овозможува забрзувањето од 0-100 км/ч да се достигне за 5,3 секунди и максимална брзина од 254 км/ч. Што се однесува до опсегот со нулта емисија, Bentley тврди дека теренецот може да вози исклучиво на електрична енергија најмалку 45 километри според WLTP циклусот.

Bentley Bentayga Odyssean Edition веќе е достапен за нарачка, иако производителот на автомобили не ја откри цената. Производството на 70-те единици ќе започне во првиот квартал на 2023 година.

Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition
Bentley Bentayga Odyssean Edition

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More