Home » Белгискиот министер за правда поднесе оставка и призна дека Тунис претходно барал екстрадиција на убиецот од Брисел

Белгискиот министер за правда поднесе оставка и призна дека Тунис претходно барал екстрадиција на убиецот од Брисел

by Журнал.мк

Белгискиот министер за правда Винсент Ван Квикенборн поднесе оставка, четири дена откако мигрант од Тунис, кој живеел илегално во земјата, уби двајца Швеѓани во Брисел.

Тој на прес-конференција рече дека Тунис во август минатата година побарал екстрадиција на Абдесалем Ласуед и дека тоа не било проследено.

„Тоа е индивидуална, голема и неприфатлива грешка“, рече тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More