Home » БЕКСТЕЈЏ на најекстравагантната забава на годината на аристократската убавица: „Ова е Хари Потер и ОЧАЈНА ЗАБАВА“

БЕКСТЕЈЏ на најекстравагантната забава на годината на аристократската убавица: „Ова е Хари Потер и ОЧАЈНА ЗАБАВА“

by Lina Muslija

Никнаа огромни печурки и шатори на надувување, свиреше техно музика и светкаа светлата на шкотскиот остров Буте, домот на предците на аристократската манекенка Лејди Лола Кричтон-Стјуарт, која таму го прослави својот 25-ти роденден. Според Daily Mail, пријателите – од холивудските ѕвезди до модните икони и кралските семејства – пиеле шампањ директно од шишето низ сламки. Јастог, остриги и говедско месо се јадеа со атмосферата што ја создаде оркестарот на гајда, а незаменлив беше и огнометот.

Со денови подоцна луѓето зборуваат за тој голем настан и иако никој не очекуваше дека роденденската забава ќе биде интимна и мала, затоа што Лејди Лола и нејзиниот холандски дечко Паркер Ван Норд ја учеа јавноста за луксузниот живот составен од забави, премиери, модни ревии, фестивали, приватни јахти и скапи скијачки центри, но сепак забавата за 25-ти роденден можеби беше најраскошната што сме ја виделе досега.

Постарите островјани сè уште се сеќаваат на прославата по повод раѓањето на починатиот татко на Лејди Лола, Џон Крајтон-Стјуарт, 7-ми маркиз од Буте, попознат како тркачки возач Џони Дамфрис, кога се запали огнот од 30 метри за да се прошири веста дека е роден наследник на еден од, како што пренесуваат медиумите, најбогатите имоти во Британија. Работниците на имотот се собраа околу огнот со бесплатни шишиња пиво и го прославија раѓањето на наследникот.

Но, тоа не е ништо во споредба со она што го направи Лола, а нејзината забава, како и нејзиниот раскошен начин на живот, брзо беа осудени на социјалните мрежи.

„Harry Potter and the Despair Party“, е само еден од креативните коментари за настанот на годината на Лејди Лола. Иако порано аристократските забави се држеле подалеку од очите на јавноста, Инстаграм и другите социјални мрежи ни даваат јасен увид како се забавуваат богатите денес.

Оваа забава беше придружена од моментот кога гостите пристигнуваа со траект или приватен авион на раскошни вечери, танцување, спални, па дури и бањи. Меѓу гостите беа актерката Сиена Милер, моделот од Нов Зеланд, Џесика Кларк, принцезата Олимпија од Грција, шминкерката Шарлот Тилбери со нејзиниот сопруг, продуцентот на Вест Енд Џорџ Вауд и сеприсутната социјалистичка Попи Делевињ.

Тука беа и Лејди Мери Чартерис, ќерка на Ерл од Вемис, позната по своето чувство за облекување и сопруга на рокерот Роби Фурзе од Биг Пинк, моделот и писател Џек Гинис, автор на Квир Библијата и Ела Ричардс, внука на гитаристот Кит Ричардс од Ролинг Стоунс и многу други познати личности.

Нема сомнение дека Лола се забавувала на роденденот, бидејќи на многу фотографии и видеа се гледа како манекенката ужива на подиумот во смел фустан, а во еден момент гостите дури ја кренале во воздух и ја носеле како ѕвезда.

Полубратот на Лола, Џош де Лисер, кој го водеше лондонскиот ресторан Бум Бургер, помогна во организирањето на забавата, а тој беше задолжен за кујната на забавата, додека нејзината полусестра Џези, актерка која се појави во „Игра на тронови“, го надгледуваше целиот викенд.

Сепак, мајката на Лола, 64-годишната модна дизајнерка Серена Буте, ја презеде предноста во сè. Сепак, нивниот татко и сопруг, кои починаа од рак во 2021 година, а за кои Лола е родена во престиж во кој не се плаши да покаже дека ужива, секако цело време беа во нивните мисли.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More