Home » Беќаровски апелира да се сменат протоколите и да се намали времето за изолација

Беќаровски апелира да се сменат протоколите и да се намали времето за изолација

by Журнал.мк

Ако уште утре не ги смените протоколите за изолација на контактите со ковид болни и не го намалите времето за изолација на позитивните, на 10 јануари ќе нема кој да работи во државата, напиша вчера на својот фејсбук-профил д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија

„Изолацијата на контактите при вака раширен омикрон е неодржлива и без епидемиолошка оправданост. Задолжителната изолација за позитивните треба да се намали на 7 дена. Почитувани граѓани ако денес имавме 1.197 позитивни со регуларно направени тестови, сигурно има уште 5.000 кои се самотестирани и 25.000 недијагностицирани.

Добрата вест е што до крај на февруари ќе направиме колективен имунитет и за 8 Март ќе може пак да играте чочеци“, напиша вчера Беќаровски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More