Home » Бакојани: Преспанскиот договор е реалност и не се менува

Бакојани: Преспанскиот договор е реалност и не се менува

by Журнал.мк

Поранешната шефица на грчката дипломатија и сестра на премиерот Киријакос Мицотакс, Дора Бакојани утрово порачала дека меѓународните договори не се менуваат и не трпат промени, запрашана околу нејзиниот став за Преспанскиот договор.

Во однос на Македонија и критиките на екс-премиерот на Грција, Андонис Самарас кој го повикал Мицотакис да подготви повлекување од, како што вели „национално опасниот Договор од Преспа“, Бакојани изјавила:

„За време на владеењето на Самарас, тогашниот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, во име на тогашната влада зборуваше во ОН и рече дека Грција е за географска определба, ерга омнес, исто како што е постојаната позиција на Грција од денот кога се случи одлуката на НАТО самитот во Букурешт. Да ја завршиме приказната – ова е реалност и не се менува“, кажала меѓу другото поранешната грчка министерка.

https://www.facebook.com/watch/?v=1860359237786337&t=1

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More