Home » Бачовски: Нема да има застој во исплатата на субенциите, во следниот период исплата по неколку мерки

Бачовски: Нема да има застој во исплатата на субенциите, во следниот период исплата по неколку мерки

by Журнал

Нема да има застој, ниту ќе се служиме со уцени, целокупната поддршка које е предвидена преку програмите кои ги имплементира Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделтвото и руралниот развој ќе дојде до земјоделците, тогаш кога е најпотребно – изјави за Агротим, директорот на Агенцијата – Никица Бачовски.

Ова е одговор на дилемата на земјоделските производители со оглед на политичките случувања и очекуваните претседателски избори. Директорот Бачовски најави и исплата на субвенции по неколку мерки.

„Во мај 2017 година Уставниот суд донесе одлука со која ги укина тогашните одредби од изборниот законик со кој беше забранета исплатата на субвенциите во земјоделството во предизвборниот период па се до формирање на Влада. Од тогаш поминаа многу изборни процеси меѓу кои и парламентарни избори и земјоделците знаат дека изборите не предизвикаа никаков застој во работата на Агенцијата, особено во исплатата на субвенциите и доделувањето на поддршката од програмата за Рурален развој и ИПАРД програмата“ – изјави Бачовски и додаде дека ваквата одлука е логична бидејќи земјоделското производство и трошоците поврзани околу него бараа што понавремена државна поддршка.

-Мислам дека ниту еден политички субјект или чинител нема да си дозволи да ја кочи работата на Агенцијата која веќе одамн ане е инструмент за предизборен поткуп и уцени туку институција која е позната по професионалноста, транспарентноста и успесите кои се препознаени во регионот и пошироко. По последните исплати за основните субвенции за растително производство, може да се очекува исплата на основните субвенции за сточарско производство, дополнителни субвенции за индивидуалните земјоделци, за органските производители, дополнителните 3 денари за предадено јаболко во периодот 2022 – 2023 како и сите дополнителни директни плаќања од растителното и сточарското производство кои се поврзани со остварено производство – Изјави за Агротим, Бачовски и им порача на земјоделците да не се грижат дека да има застој на исплатата на субвенциите

-Нема да има застој, ниту ќе се служиме со уцени, целокупната поддршка које е предвидена преку програмите кои ги имплементира Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделтвото и руралниот развој ќе дојде до земјоделците, тогаш кога е најпотребно – потенција Бачовски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More