Home » Бајден вети борба против климатските промени, а произведува најмногу нафта во историјата

Бајден вети борба против климатските промени, а произведува најмногу нафта во историјата

by Журнал

Производството на нафта во САД достигна историски максимум од повеќе од 13,2 милиони барели дневно во октомври, покажуваат официјалните бројки, надминувајќи го највисокото ниво за време на претседателствувањето на Доналд Трамп (13 милиони барели дневно во ноември 2019 година), пренесува Newsweek.

Тоа е еден вид парадокс ако се земе предвид дека политиката на заштита на животната средина и транзицијата кон зелена економија беше еден од клучните елементи на кампањата на Бајден, додека неговиот претходник Трамп постојано го фалeеше зголемувањето на производството на фосилни горива со цел цените на гасот и енергијата да се задржат ниски за потрошувачите.

Активистите за заштита на животната средина предупредуваат дека сегашното ниво на производство на нафта во САД не е доволно за да се олесни транзицијата кон обновливи извори на енергија и дека должност на претседателот е да ги ограничи. Тие предупредуваат дека неактивноста може да се покаже скапа за Бајден на изборите во 2024 година, особено кај помладите гласачи кои се свесни за климата, а на кои Бајден им се додворуваше на последните избори.

„Пораката што Бајден ја испраќа е дека борбата против климатската криза не е негов приоритет“, изјави за „Њузвик“ Џил Стајн, претседателски кандидат на Партијата на зелените. „Бајден ги изневери гласачите за климата, особено младите, откако тие одиграа клучна улога во неговото избирање“ нагласи тој.

Сепак, некои аналитичари тврдат дека одржувањето на производството високо, а цените ниски е сигнал за поширокото гласачко тело дека тој сериозно се справува со инфлаторните притисоци и дека не е јасно што планира да спроведе доколку биде реизбран во ноември.

Додека домашното производство на нафта се искачи на невидени височини, бројките објавени од Бирото за управување со земјиштето покажуваат дека администрацијата на Бајден не го намалила значително ниту бројот на дозволи за дупчење на јавни површини, и покрај тоа што во февруари 2020 година претседателот рече: „Нема повеќе дупчење на федералната територија на земјата, точка“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More