Home » Бајден: Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон војната во Газа е „грешка

Бајден: Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон војната во Газа е „грешка

by Журнал.мк

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон војната во Газа е „грешка“, рече американскиот претседател Џо Бајден во интервју објавено во вторникот, нудејќи дополнителни критики за начинот на кој Израел се справува со конфликтот во Газа, пренесува Би-Би-Си.

„Мислам дека тоа што го прави е грешка. Не се согласувам со неговиот пристап“, истакна Бајден во својата изјава за Univision, американска ТВ мрежа на шпански јазик.

Тој потенцираше дека израелските воздушни напади во кои загинаа седум хуманитарни работници се „безобразни“ и повика на прекин на огнот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More