8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Австралискиот премиер: Не сме во вонредна состојба, не мора да брзаме со вакцината

Најчитани вести

Под зголемен притисок да се забрза вакцинацијата против коронавирус, австралискиот премиер Скот Морисон рече дека нема да преземе непотребни ризици и да го имитира итното одобрување на лекови од Велика Британија.

Иако многу држави веќе во голема мера го вакцинираат населението, се очекува дека австралиските фармацевтски власти нема да донесат одлука за лековите на кандидатите уште најмалку еден месец, со цел да им бидат дадени првите дози до крајот на март.

Под притисок на оваа навидум бавна програма, Морисон – кој се пофали на почетокот на пандемијата дека Австралија ќе биде во првите редови за која било вакцина – посочи дека земјите опустошени од вирусот како Велика Британија биле принудени да ризикуваат со итни одобренија за вакцини.

„Австралија не е во вонредна состојба како Велика Британија. Значи, не мора да брзаме. Не мора да ризикуваме”, изјави конзервативниот водач за локалното радио 3AW.

Австралија во голема мера го елиминираше пренесувањето на вируси во заедницата, но во моментов се бори со мали избувнувања на болеста во најголемите градови во земјата, Сиднеј и Мелбурн.

Во моментов во болниците има околу 26 пациенти со Ковид-19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести