Home » Австралија надмина праг од милион заразени со Ковид-19

Австралија надмина праг од милион заразени со Ковид-19

by Журнал.мк

Австралија денеска го надмина прагот од милион случаи на заразени со Ковид-19. Повеќе од половина од нив се регистрирани во изминатата недела. Забрзувањето на инфекцијата се должи на Омикрон сојот на коронавирусот.

До неодамна, Австралија успеваше да го запре вирусот со агресивни заклучувања и строги гранични контроли. Сега, сепак, земјата почнува да живее со вирусот. Државите Нов Јужен Велс и Викторија регистрираа околу 55.000 нови инфекции во последните 24 часа. Од пандемијата досега починале 2.387 луѓе.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More