Home » Авиокомпанија нуди компензација за патници кои се повредени при турбуленции

Авиокомпанија нуди компензација за патници кои се повредени при турбуленции

by Журнал.мк

Singapore Airlines испрати понуди за компензација на патниците на летот од мај кој наиде на тешки турбуленции во кои беа повредени десетици патници, а едно лице загина. На патниците со полесни повреди им беа понудени 10.000 долари, а оние со посериозни повреди може да разговараат за понуда што ќе ги задоволи нивните специфични потреби, велат од управата.

„На патниците за кои е медицински проценето дека претрпеле сериозни повреди, бараат долготрајна медицинска помош и бараат финансиска помош, им се нуди аванс од 25.000 американски долари за задоволување на нивните итни потреби, а оваа сума ќе биде дел од конечната спогодба“, велат од авиокомпанијата.

73-годишен патник почина на летот, најверојатно од срцев удар, а десетици беа повредени откако летот SQ321 од Лондон до Сингапур наиде на, како што ја нарече авиокомпанијата „ненадејна директна турбуленција“ над Мјанмар. Тој излета од курсот и слета во Бангкок, Тајланд.

Патниците велат дека членовите на екипажот и оние кои не биле врзани со ремени биле одвоени од подот или нивните седишта и удриле во таванот на кабината. Од болницата во Бангкок која ги примила патниците на лекување соопштија дека се работи за повреди на ‘рбетот, мозокот и черепот.

Singapore Airlines соопшти дека ќе им ги врати парите на сите патници на летот, а на патниците ќе им биде компензирано доцнењето во согласност со регулативите на Европската унија или Велика Британија.

На летот имало 211 патници, меѓу кои и многу Австралијци, Британци и Сингапурци, како и 18 членови на екипажот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More