13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Autobest прослави 20 години постоење

Најчитани вести

Јубилејното, 20-то издание на Autobest Гала вечерата на која се доделуваат наградите се одржа минатиот четврток, 30-ти септември, во Барселона, Шпанија, во La Llotja del Mar, знаменитост на
градот и еден од архитектонските дијаманти на Европа. Невообичаено доцниот датум за настанот се должи на ситуацијата со пандемијата низ целиот континент.

Дан Варди, основач и претседател на Autobest рече: „Не можеме повеќе да сонуваме за нашата
прослава на 20-годишнината од Autobest Гала, веројатно најважниот автомобилски медиумски настан во Европа и светот. Seat Leon е Autobest Best Buy Car of Europe, најголемото признание во автомобилската индустрија, давајќи им на мнозинството европски потрошувачи најдобра независна, автентична, професионална оценка за врвните нови модели што доаѓаат во Европа“.

На сцената, добивајќи го највисокото европско признание, Вејн Грифитс, извршен директор на Seat и Cupra рече: „Освојувањето на наградата Autobest за ‘Најдобар автомобил што нуди за цената на Европа 2021’ е неверојатно признание за тимот за развој. Автомобил дизајниран, развиен и произведен во Барселона! Оваа награда ни дава нова сила да гледаме со сигурност во иднината, истовремено зајакнувајќи го значењето што Leon го има на пазарот. За да можам лично да ја прифатам наградата, во име на целиот тим, е оддавање почит на напорната работа од сите инволвирани токму во La Llotja del Mar, каде што одлични уметници како Гауди, Миро и Пикасо ги покажаа своите вештини.”

Прославата на годишнината ја отворија три легенди на автомобилскиот свет кои испратија
фантастични видео пораки: Ратан Тата, член на Куќата на славните на Autobest, Карлос Таварес, извршниот директор Стелантис и Лука де Мео, извршен директор на групацијата Рено, и двајцата носители на Manbest одличјето.

Нова иницијатива

„Autobest веќе не е само независен автомобилски медиум кој дава увид во индустријата со награди, туку им овозможува на европските потрошувачи да разберат што е најдобро за парите што ги вложуваат во автомобил и им помага да го направат нивниот избор. Денес Autobest е, исто така, „Think Tank“ што ги истражува опциите за иднината на автомобилот, за мобилноста!“, Изјави Дан Варди.

Оваа нова Autobest иницијатива – друг свет во прв план – ќе навлезе подлабоко во новите концептни автомобили со детален преглед на технологиите, иновациите, дизајнерските трендови и уредите што ќе ја претставуваат иднината што ќе стане вистинска и корисна за потрошувачите во наредните години. Новиот Autobest комитет со името „Иднината е тука“ ќе биде предводен од легендарниот дизајнер Френк Стивенсон, новопримен во DesignbestHall of Fame.

Autobest

Партнерство со Vinfast

Autobest, исто така, најави ново стратешко партнерство со Vinfast. „Денес Vinfast е на пат со
силна стратегија за електромобилност. Откривме дека ја делиме истата визија за тоа како ќе се
развиваат работите. И двете страни го делиме концептот на „инклузивно во различностите“. Двете организации веруваат дека иднината на автомобилот е само електрична и треба да им дадеме на сите фер избор да се приклучат на ова. Конечно, ние веруваме дека технологијата треба да ги заштити луѓето во возилата и да биде едноставна за употреба “, рече Ден Варди.

„Стратешкото партнерство со Autobest за кое сме почестени, е еден од првите чекори во стратегијата на VinFast за меѓународна соработка и глобално споделување на експертиза. Ние сме посветени на обезбедување паметни електрични автомобили со врвни и привлечни дизајни, во согласност со развојните трендови на европскиот и глобалниот пазар“, истакна Тран Ти Хонг Бич, главен оперативен директор на VinFast Europe.

Vinfastстанува официјален партнер за ECOBEST Challenge, уште еден проект дизајниран од Autobest. Тоа е прва независна проверка во реалниот свет на зелените ингеренции на најпопуларните електрични возила што се продаваат во Европа. ECOBEST Challenge 2021 ќе се одржи во Тераса, Шпанија, од 5 до 7 ноември. Резултатите од сите мерења ќе бидат соопштени за време на прес-конференција која ќе биде одржана. Членот на шпанското жири, Жоан Далмау беше именуван за проект менаџер за оваа многу амбициозна програма Autobest.

Autobest

Промени во жирито

Илија Селиктар, претседателот на жирито го објави своето пензионирање од жирито. Тој го препушта местото на д-р Герхард Кунчик, кој го наследи како претседател. Илија беше прогласен за почесен претседател на жирито што е доживотна позиција.

Руди Карпат, претставникот на Словачка, исто така, објави дека се повлекува од жирито. И Илија и Руди ќе продолжат како основачи, членови на одборот на организацијата AUTOBEST. „Беше
привилегија да ги имам Илија и Руди како ко-основачи и да ме поддржат во сите напори на Autobest во тоа време. Заедно со нив и Петрос, работевме континуирано за да го изградиме она што е Autobest денес. Јас сметам на нивната поддршка во иднина исто како и во минатото “, додаде Дан Варди.

Сите промени во раководството на жирито ќе стапат на сила од 1 јануари 2022 година.
Во исто време, Феликс Бјерклунд, станува нов член на шведското жири, кој стапува на сила веднаш. Леонид Селиктар и Михал Карпат, се новите членови на жирито за Бугарија и Словачка, соодветно, почнувајќи од јануари 2022 година.

Изданието на 20 -годишнината беше спроведено од „Г -дин Б и госпоѓица А“ како домаќини кои ги најавуваа наградите. Двата измислени цртани карактери, сопственост на Autobest, беа претставени на минатогодишната гала во Мајнц, Германија. Г-дин Б е кратенка за г-дин Autobest. Мис А доаѓа од вештачка интелигенција и не е ниту робот ниту автомобил, туку паметен часовник со гласовни можности. Двата лика создадоа одличен однос на екранот во претставувањето на сите десет награди на оригинален начин. Може да се видат на www.autobest.org. Двајцата работеа рака под рака со шармантната Лив фон Ботичер како водителка на Галата.

Со прославата на две децении, Autobest ги почести на сцената шест долгогодишни пријатели:
Кристијан Штајн, Френк Клас, Јасна Стилинович, Jeanан-Шарл Ливенс, Проф Сер Ралф Спет и Золтан Касаш. Овие луѓе од автомобилската индустрија низ различни позиции, компании и временски период ја поддржуваа организацијата.

Европската организација ја потврди заложбата за добротворен AUTOBEST фонд со цел да се изберат млади таленти, страсни за автомобилите и мобилноста и да ги образуваат и обучуваат на највисоко професионално ниво. AUTOBEST ќе соработува со Факултетот за медиуми и изведувачки уметности на Универзитетот Ковентри, Велика Британија.

Следното издание на Гала вечерта, Autobest сака да го одржи во Стразбур, Франција на датум што ќе биде објавен подоцна. Очигледно, ова се чека на еволуцијата на ситуацијата со пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com