30.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

З.Х.

6506 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Српска мисица на Косово покажа двоглав орел (ФОТО)

Српската претставничка на изборот на Мис слобода на светот кој се одржува во Призрен ја шокираше јавноста покажувајќи го двоглавиот орел кој ја симболизира...

Турците ќе служат војска 6 месеци

Турскиот Парламент ратификуваше нов Закон за воена служба, со кој се намалува периодот на воениот рок за половина, јави Анадолија. Вкупно 335 пратеници го одобрија...

Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Холандската национална железница НС денеска соопшти дека ќе им исплати десетици милиони евра отштета на Евреите, кои со нејзини вагони биле транспортирани во нацистичките...

Шефицата на хрватската дипломатија нов генерален секретар на СЕ

Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ синоќа е избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа. Таа доби 159 гласа, а нејзиниот...

Салвини: Ако не биде прекинат миграцискиот бран ќе поставиме физички бариери

Вицепремиерот и министер за внатрешни работи на Италија Матео Салвини изјави синоќа дека не е исклучено подигнување „физичка преграда” на североисточната граница заради спречување...

Трамп:Постои една жена во Европа, нема да и го спомнам името. Таа ги мрази САД

Претседателот на САД Доналд Трамп остро ја критикуваше Европа во пресрет на самитот Г20 во Јапонија, изјавувајќи дека таа спрема САД се однесува полошо...

Ципрас ги смета за признак на „слабост“ сондажите за гас на Турција на Кипар

Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека турското дупчење во водите каде што Кипар има ексклузивни економски права е „знак на слабост”. Ципрас предупреди за „сериозни...

Избоден Србин на Малта

Србин завршил со убодни рани по расправија со негов сонародник во Малта. Како што пренесуваат српските медиуми, повредениот крвав влегол во болницата „Матер деи“. Тој бил...

Над 12.000 полицајци ангажирани за албанските избори в недела

Повеќе од 12.000 припадници на албанското Министерството за внатрешни работи ќе бидат ангажирани на денот на локалните избори, 30 јуни, од нив околу 7.000...

Намалување на воениот рок во Турција

Турскиот Парламент ратификуваше нов Закон за воена служба, со кој се намалува периодот на воениот рок за половина, од 12 на 6 месеци, јави...

Latest news

- Advertisement -spot_img