6 C
Skopje
Sunday, May 9, 2021
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

З.Х.

4397 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Повторно работат продавниците во северниот дел на Косово

Продавниците во северниот дел на Косово, кои беа затворени два дена од денеска повторно работат. Продавниците беа затворени во знак на протест поради таксата...

Змија од најдолгиот европски вид снимена во обид да се искачи на брод во Шибеник

На социјалните мрежи во Хрватска се појави снимка на змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод меѓу островите...

Во Хрватска преку 17 илјади странци ангажирани во туризмот, се бараат уште

Само една недела откако хрватската Влада ја зголеми својата квота за странските работници во туризмот и угостителството за две илјади, барањата на работодавачите за...

Албанија и Косово со заеднички дипломатски претставништва

На меѓународната сцена Албанија и Косово ќе имаат заеднички дипломатски претставништа. Спогодбата потпишана во Тирана од шефовите на дипломатиите Генц Цакај и Беџет Пацоли...

Најмалку 30 загинати при уривање на брана на акумулација во Индија

Најмалку 30 лица загинаа, а околу 60 други се повредени во индиската сојузна држава Махараштра, при уривање на брана на вештачка акумулација за вода. Како...

Четворица кандидати за претседател на Европскиот парламент

Четворица европратеници поднесоа кандидатура за претседател на Европскиот парламент, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Кандидати се Ска Келер (Германија зелени и европска слободна...

Австрискиот Парламент го забрани хербицидот глифосат

Австрија ќе биде првата и единствена држава од Европската унија што забранува употреба на хербицидот глифосат за кој се соменеваат дека предизвикува рак. Останатите држави...

Франција забранува тепање деца

Франција, 40 години по Шведска, донесе закон со кој се забранува телесно казнување деца за воспитни цели. Законот ќе влезе во граѓанскиот законик и дел...

Иран подготвен да го зголеми нивото на збогатен ураниум

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска повтори дека неговата земја е подготвена да го преземе следниот чекор и да започне со збогатување ураниум над нивото...

Бомбардиран мигрантски центар во Триполи – 40 загинати

Најмалку 40 лица загинаа при воздушен напад на мигрантски центар во предградието на Триполи, соопшти либиското Министерство за здравство. Портпаролот на Министерството за здравство рече...

Latest news

- Advertisement -spot_img