4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021
- Advertisement -

AUTHOR NAME

З.Х.

3674 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Се утврдува причината за труењето во косовската изборна комисија

Самоопределување побара од надлежните да ја разјаснат ситуацијата во врска со, како што се наведува, „труењето“ на членови на Централната изборна комисија на Косово....

Светот лут што Хандке ја доби Нобелова награда за литература

Одлуката, годинешната Нобелова награда за литература, покрај на полската писателка, Олга Токарчук, да му се додели и на австрискиот писател, Питер Хандке, предизвика лути...

Калифорнија забранува производство и продажба на крзна

Производството и продажбата на предмети од животинско крзно ќе бидат забранети во Калифорнија од 2023 година. Законот, потпишан од гувернерот Гевин Њусом, забранува продажба и...

Над 40 загинати во досега најсилниот тајфун што ја погодил Јапонија

Најмалку 40 загинати, 16 исчезнати и 190 повредени е билансот по разорниот тајфун Хагибис, што викендов ја погоди Јапонија. Над 92.000 домаќинства се уште...

Данскиот град Одшеред воведе четиридневна работна недела

Властите на данскиот град Одшеред воведоа четиридневна работна недела за сите вработени во општинската администрација, во која се вработени околу 300 луѓе, за да...

14 лица загинаа во нападите на турските сили во Сирија

Најмалку 14 лица загинаа, меѓу кои и петмина цивили, во нападот на турските сили врз еден конвој во кој имало и странски новинари, во...

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлaментот, покажаа излезните анкети на компанијата...

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од доаѓањето на власт во...

Американските војници се повлекуваат пред турската офанзива, го напуштија Кобане

САД синоќа соопштија дека планираат да повлечат уште 1.000 војници од северна Сирија откако дознале дека Турција планира да ја прошири воената офанзива против...

Курти: Во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците

Лидерот на партијата Самоопределување и најверојатно следен премиер на Косово, Аљбин Курти, синоќа изјави дека во Европската Унија не може да се случи национално...

Latest news

- Advertisement -