4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021
- Advertisement -

AUTHOR NAME

З.Х.

3674 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги...

Лавров: Асанж најверојатно е измачуван во лондонскиот затвор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека верува во можноста дека основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж бил измачуван во лондонскиот затвор. Тој ова...

Трамп потпиша указ за санкции против Турција

Aмериканскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината воена операција во Сирија, се наведува во соопштение на...

ЕУ планира да свика итен самит за брегзит

ЕУ размислува да свика итен состанок на лидерите на ЕУ за Брегзит. Внатрешните дискусии во ЕУ се фокусираат на можно одржување на самит на...

Курти: Српска листа не е српска заедница, уставот не вели дека таа листа мора да биде претставувана во владата

Лидерот на движењето Самоопределување и кандидат за премиер на Косово Аљбин Курти изјави денес дека Српска листа „не е српска заедница“ и додаде дека...

Засега 70 мртви и 15 исчезнати од тајфунот Хагибис во Јапонија

Во налетот на тајфунот Хагибис во Јапонија досега загинале 70 лица, а 15 се водат за исчезнати, јави телевизијата НХК за новиот биланс на...

Во судир на полицијата и демонстрантите во Барселона, 37 повредени

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата...

Турција: Досега убиени 550 терористи во операцијата во Сирија

Турските вооружени сили неутрализираа 550 терористи за време на операциите „Извор на мирот“ во северна Сирија, објави денеска турското Министерство за национална одбрана. „Операцијата продолжува...

Брачна двојка од странство ги отплатила сите долгови на пациентите во аптека во родниот град

Брачна двојка од Нови Травник, Босна и Херцеговина, со адреса на живеење во странство, која сакала да остане анонимна, ги отплатила сите долгови во...

Во гроб во Индија пронајдено живо бебе

Новородено женско бебе било пронајдено закопано живо во северната индиска држава Утар Прадеш, јавува Би-би-си. Маж го пронашол бебето ставено во сад и положено во...

Latest news

- Advertisement -