1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

З.Х.

19090 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Поради таксата, затворени продавниците и аптеките во Северно Косово

Сите продавници во четирите општини во северно Косово, населени со мнозинско српско население, утрово останаа затворени, во знак на протест поради таксата од 100...

Протести во Судан, седуммина загинати, 181 повредени

Најмалку седум лица загинаа, а 181 се повредени во протестите во Судан, јави суданската новинска агенција Суна, повикувајќи се на Министерството за здравство. Протестите во...

Во Хонг Конг нови немири помеѓу полицијата и демонстрантите

Со палки и солзавец, полицијата во Хонг Конг ги растера демонстрантите кои се собраа на 22-годишнината од предавањето на поранешната британска колонија на...

Јапонија го обнови комерцијалниот лов на китови, светот го осудува

Во Јапонија, по 31 година, комерцијалниот лов на китови денес повторно е дозволен. Првите бродови утринава испловија во првиот комерцијален лов по повеќе од три...

Силна експлозија во дипломатски кварт во Кабул

Силна експлозија одекна утрово во дипломатски кварт во Кабул, но засега нема податоци за причинета материјална штета или жртви. АП наведе дека експлозијата ги стресла...

Седуммина загинати во поплавите во Иркутската област

Седум лица загинаа, а девет се водат како исчезнати во поплавите што ја погодија руската Иркутска област, јави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се...

Разбојници ограбувале скопјанки во лифт

Скопското Основно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица на возраст од 20 и 22 години осомничени дека сториле две разбојнички...

Дилер од Гевгелија фатен со дрога, ја криел кај рачната кочница во автомобилот

Скопското обвинителство поднесе обвинение против едно лице од Гевгелија за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Од Обвинителството велат дека...

Канцеларката Меркел ќе учествува на самитот за Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе учествува на конференцијата за Западен Балкан, која се одржува во рамките на берлинскиот процес на 5 јули во полскиот...

Во коритото на Тигар откриена палата стара 3.400 години

Германски и курдски археолози благодарение на сушата во Ирак открија 3.400 години стара палата во коритото на реката Тигар, објави германски универзитет. Комплексот се протега...

Latest news

- Advertisement -spot_img