23.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

З.Х.

13657 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Администрацијата на САД одобри продажба на воена опрема на Тајван

Американскиот Стејт Департмент ја одобри продажбата на воена опрема на Тајван вредна 2,2 милијарди долари. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Генег Шунаг...

Крај на иранскиот нуклеарен договор?

По САД, и Иран се откажува од меѓународниот договор за развој на иранската нуклеарна програма, очигледно губејќи го трпението во исчекување конкретни чекори од...

Трамп веќе не сака да работи со британскиот амбасадор, Велика Британија го брани

Владата на британската премиерка Тереза Меј ја изрази својата „целосна поддршка" на својот амбасадор во Вашингтон откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека со...

Апсења во Копенхаген за возење тротинети под дејство на алкохол и наркотици

Данската полиција уапси 28 луѓе во Копенхаген поради возење електрични тротинети под дејство на алкохол или наркотици. Во текот на викендот 24 лица се упасени...

Прогласена вонредна состојба во Калифорнија

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Калифорнија, откако два силни земјотреси и илјадници помали земјотреси ја погодија државата. Со прогласувањето вонредна состојба се...

Малта прифатила 65 мигранти од германскиот спасувачки брод

Владата на Малта, по разговорите со Европската комисија и германската влада, синоќа прифати да преземе 65 бегалци од германскиот брод на кој му е...

Мусави: Иран не сака да војува со ниту една земја

Иран не сака да војува со ниту една земја, ја пренесе денеска иранската агенција Мехр изјавата на командантот на иранската војска генерал мајор Абдулрахим...

Гуаидо најави обновување на дијалогот со владата на Мадуро

Лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо соопшти дека ќе се обнови дијалогот со владата на претседателот Николас Мадуро. Дијалогот се враќа на преговарачката маса во...

Отровни гасеници предизвикаа паника во Германија

Гасеници-напаѓачи со токсични влакна предизвикаа паника во некои делови на Германија, што доведе до затворање на базени, ресторани, јавни паркови и делови од автопатишта. Дабовите...

Пацоли: Неприфатлив е третманот на БиХ кон Косово

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли изјави дека приштинска делегација нема да учествува на Самитот за соработка во Југоисточна Европа поради начинот на...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com