25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Admin

5569 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

ЕК: Имаме доволно дози на вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Во врска со најавата дека Унгарија, поради бавната испорака на европски вакцини, размислува за увоз на лесно достапни кинески вакцини, Брисел вели дека нема...

Компанијата на Безос сака во април да ги испрати првите патници во вселената

Компанијата „Блу ориџин“, сопственост на милијардерот Џеф Безос, сака во април да ги поведе првите патници на лет со своето вселенско летало „Њу шепард“,...

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за вакцинација против Ковид-19 е зголемена...

„Фајзер“ ја намалува испораката на вакцини во Европа поради ограниченото производство

Компанијата „Фајзер“ привремено ќе ги намали испораките на вакцини во Европа, објави норвешкиот Институт за јавно здравје. Испораката ќе се намалува сè додека американската компанија...

Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен ја погоди Хрватска

Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е 26. земјотрес што се...

Повеќе од 1.000 невработени се охрабриле да отворат свој бизнис за време на корона-кризата

1.468 нови бизниси се отворени преку програмата за самовработување на Агенцијата за вработување, соопшти директорот Абдуш Демири. Невработените лица најчесто се охрабруваат да почнат бизнис...

Меркел загрижена поради новиот вид коронавирус, бара итна реакција

Бројот на лица заразени со коронавирус во Германија надмина два милиони, додека бројот на смртни случаи од последиците од оваа инфекција достигна речиси 45.000....

Во Хрватска 715 нови случаи на коронавирус, 33 лица починаа

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 715 нови случаи на коронавирус, а 33 лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на...

Франција ги заостри правилата за патниците од земји кои не се членки на ЕУ

Патниците што доаѓаат во Франција од земји што не се членки на Европската Унија веќе нема да можат да влезат во земјата со негативен...

Српски медиуми: Кинеската вакцина утре пристигнува во Србија

Првите количини на кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ ќе пристигнат утре во Србија, објавија повеќе српски медиуми. „Новости“ пишува дека Агенцијата за лекови...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com